2010/11

Gazetka EVS_1 Zobacz co Christiane i Eva piszą o sobie !

Projekt wolontariatu powstał na długo przed formalnym rozpoczęciem. Zaczęło się od pomysłu, burzy mózgów, dyskusji a potem już tylko poszukiwania i kontakty z organizacjami wysyłającymi i wolontariuszami no i wstępne ustalenia dotyczących przyszłego pobytu.

W  październiku rozpoczęliśmy etap działań w szkole. Pojawiły się dwie nowe „Panie” – pani Eva i pani Christiane.    Pierwsze tygodnie poświęciliśmy na poznanie się, integrację wolontariuszy z otoczeniem, ze sobą, zapoznanie ze szkołą, uczniami, z miastem – nowym miejscem które przez rok miało być ich drugim domem.

Projekt w dużym skrócie:  Zadaniem wolontariuszy jest współpraca z nauczycielem który prowadzi zajęcia pozalekcyjne. W początkowej fazie ta współpraca polegała na obserwacji i wyborze odpowiednich dla siebie warsztatów. Po  zaaklimatyzowaniu się i wybraniu zgodnie ze swoimi predyspozycjami Eva i Christiane pomagają w prowadzeniu tych zajęć. W końcowym etapie  będą mogły  same przygotowywać zajęcia i prowadzić je. Nauczyciel prowadzący warsztaty będzie koordynował ich działania.

Zajęcia pozalekcyjne w szkole dają wolontariuszkom dużą swobodę  i możliwości wykorzystania swoich talentów. Mogą je prowadzić w twórczy sposób korzystając z wszystkich dostępnych pomocy w szkole. Wolontariusze uczestniczą w świetlicy grupy młodszej i starszej, w ramach których prowadzą zajęcia o krajach Unii Europejskiej, oraz są zaangażowani w  warsztatach językowych, wokalnych i teatralnych.

Ponieważ życie w szkole przebiega w określonych cyklach wyznaczanych przez szczególne wydarzenia i przerwy świąteczne, dlatego też zaplanowaliśmy specjalne wydarzenia –  min. Święto Dziękczynienia, Jasełka, Bal Karnawałowy, Półkolonie w czasie ferii zimowych, Dzień rodziny, Dzień wolontariusza, Konkurs wiedzy o Unii Europejskiej i Konkrus języka angielskiego „English is fun”, oraz Wakacyjny oboz dla dzieci – już po zakończeniu roku szkolnego  dwutygodniowy obóz dla dzieci ze szkoły. Na naszej stronie www.chsp.pl można znaleźć zdjęcia i filmy z wydarzeń, które już się odbyły, oraz zachęcamy do śledzenia tego co przed nami. Zapraszamy do śledzenia bloga Evy i Christiany na którym znajdziecie ich doświadczenia, z innej perspektywy.  Mamy nadzieję, że ta nowa przygoda zarówno dla uczniów jak i dla naszych dzielnych wolontariuszek okaże się pięknym doświadczeniem a po tym roku w naszej szkole i mieście będą chętnie do nas wracać.

(MS)

Dlaczego Wolontariat Europejski (EVS)

Uczniowie naszej szkoły dzięki stałemu kontaktowi z obcokrajowcami nie tylko pozbędą się barier ale też przez uczestnictwo w dodatkowych ciekawych zajęciach będą nabywać nowe kompetencje  w różnych dziedzinach / językowych, sportowych, artystycznych, matematycznych, plastycznych/

Wolontariusze natomiast poprzez zangażowanie się w życie dzieci, wyrabiają  i kształtują umiejętności komunikacji interpersonalnej, umiejętności samooceny, refleksyjnego spojrzenia na swój proces uczenia i nauczania  ,  współpracy z nauczycielem prowadzącym,

Przez wolontariat chcemy:

  • przybliżyć kultury Europejskie uczniom szkoły oraz naszą kulturę wolontariuszom
  • pokazać że warto umieć komunikować się w języku obcym i przynosi to wymierne korzyści
  • przełamywać bariery zarówno dzieci jak i wolontariuszy np. w dziedzinie komunikacji, oraz przezwyciężać granice kulturowe tak aby móc nawiązywać przyjaźnie i rozumieć ludzi z innej tradycji religijnej i kulturowej.
  • podnieść atrakcyjność obecnych zajęć pozalekcyjnych i wprowadzać nowe.
  • Realizować  wiele innych celów które przy okazji się pojawiają…

„Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Ta publikacja odzwierciedla jedynie stanowisko jej autora, a Komisja nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania zawartych w niej informacji”

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s